Jak zainstalować akrylową kabinę prysznicową?

środa 14 lipca, 2021 |
Jak zainstalować akrylową kabinę prysznicową?

Miałem go z płytkami ceramicznymi pod prysznicem. Trudno go czyścić i uwielbiam elegancki wygląd niektórych nowoczesnych akrylowych kabin prysznicowych. Chcę wykonać tę pracę sam, więc instalacja musi być przyjazna dla majsterkowiczów. Jakie masz doświadczenia z tymi łatwymi w pielęgnacji kabinami prysznicowymi? Czy byłbyś na tyle uprzejmy, aby podzielić się kilkoma wskazówkami dotyczącymi instalacji, abym tego nie oszukał?

Słyszę Cię głośno i wyraźnie o pielęgnacji płytek ceramicznych. Kiedy byłem młodszy, wydawało mi się, że mam mnóstwo energii, aby zmagać się z czyszczeniem płytek i fug. Odkryłam wiele lat temu, że używanie wybielacza tlenowego w proszku ułatwia pracę i sprawia, że ​​jest mniej śmierdząca, ale nie muszę już zajmować się czyszczeniem płytek, ponieważ wszystkie prysznice w moim domu zmieniłam na akrylowe.

Przez lata zainstalowałem niezliczone akrylowe wanny i kabiny prysznicowe, ponieważ byłem mistrzem hydrauliki, zanim skończyłem 30 lat. Co najmniej wiele odkryłem. Najlepszą wiadomością jest to, że ogólna jakość i wzornictwo niektórych jednostek przeszła długą drogę.

Lata temu akrylowe kabiny prysznicowe były często trudne do zainstalowania, a konstrukcja tych przeznaczonych do przebudowy była nudna. Tylko w zeszłym roku zainstalowałem oszałamiający akrylowy prysznic we wnęce w mojej łazience w piwnicy, który miał metr szerokości i symulował wzór płytek ceramicznych uformowany na bocznych panelach. Uwielbiałem wbudowane formowane półki na mydło, szampon i maszynki do golenia. To urządzenie było bardzo łatwe w instalacji.

 

Wiele z dostępnych obecnie pryszniców akrylowych ma własne eleganckie drzwi prysznicowe, które są zbudowane tak, aby idealnie pasowały, jeśli zastosujesz się do wszystkich instrukcji. Zainstalowałem bezramowe drzwi prysznicowe z przezroczystego szkła hartowanego na narożnej kabinie prysznicowej we własnej łazience głównej. Można by pomyśleć, że ciężko byłoby pracować ze szklanymi panelami, ale wcale tak nie było.

Na rynku istnieją duże różnice między akrylowymi systemami prysznicowymi. Chociaż wszystkie mogą wyglądać tak samo lub podobnie w salonie, musisz porównać tworzywa sztuczne i zajrzeć za panele, aby odróżnić.

Urządzenie, które zainstalowałem w zeszłym roku w mojej łazience w piwnicy, składało się z zastrzeżonego, solidnego materiału kompozytowego wykonanego z żywic, włókna szklanego i wypełniacza. Jest niezwykle wytrzymały i znacznie sztywniejszy niż materiał akrylowy, który ostatnio zainstalowałem w mojej głównej łazience.

Moja kabina prysznicowa w wannie w piwnicy nie wymagała żadnych dodatkowych słupków ściennych, ponieważ z tyłu ścian kompozytowych z włókna szklanego znajdowały się wzmacniające żebra, które zachowywały się jak miniaturowe belki dwuteowe. Uwierz mi, ściany są bardzo sztywne i wcale się nie uginają. W razi trudności pomoże hydraulik Praga Północ.

Z drugiej strony, trzyczęściowy narożny prysznic akrylowy, który właśnie zainstalowałem dla mojej żony w naszej głównej łazience, został wykonany z cieńszego akrylu, który nie miał żeberek i wymagał kilku strategicznie rozmieszczonych kołków ściennych do podparcia ścian. To urządzenie wymagało również użycia specjalnego kleju do otoczenia wanny, aby pomóc utrzymać panele ścienne na kołkach, aby nie wyginały się w przód iw tył jak dno starej olejarki.

Oto najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas pracy z akrylowymi kabinami prysznicowymi. Nie możesz sobie pozwolić na popełnienie błędu na żadnym etapie. Niektóre błędy mogą kosztować cię dużo dodatkowych pieniędzy, jeśli musisz kupić nowe panele.

Zanim kupisz kabinę prysznicową, pobierz i uważnie przeczytaj pisemną instrukcję montażu. Oceń sam, czy masz umiejętności i narzędzia wymagane do zainstalowania tej konkretnej jednostki. Zwróć szczególną uwagę na wymagania dotyczące obramowania ścian i zastanów się, w jaki sposób upewnisz się, że wszystkie kołki ścienne znajdują się tam, gdzie muszą być, aby umieścić boczne lamele i kran.

Większość majsterkowiczów popełnia poważny błąd podczas pracy jaką jest montaż kabiny prysznicowej Warszawa. Zwróć szczególną uwagę na tę część w pisemnych instrukcjach. Prawie wszystkie jednostki wymagają osadzenia podłoża w jakimś mokrym tynku lub zaprawie. Co więcej, absolutnie kluczowe jest, aby brodzik był idealnie wypoziomowany we wszystkich kierunkach, jeśli instalujesz fabryczne zestawy drzwi prysznicowych.

Powodem, dla którego podstawy muszą być osadzone w mokrym tynku, jest to, że dno prysznica nie porusza się, gdy w nim stoisz. Jeśli akryl w ogóle się ugnie, w końcu pęknie i będziesz miał przecieki. Z biegiem lat odkryłem, że najlepsze rezultaty osiągam stosując mieszankę wiążącą na sucho, która twardnieje w 90 minut. Mieszam tak, aby miała konsystencję ciepłego lukru do ciasta.

Kołki ścienne na krawędziach, w których mają być zamontowane drzwi prysznicowe, muszą być idealnie pionowe. Nie przeocz tego kroku, ponieważ zapłacisz cenę, gdy pójdziesz zainstalować drzwi prysznicowe po zakończeniu pracy. Nie możesz szlifować, przycinać ani zmieniać rozmiaru kawałka szkła hartowanego!

Nowicjusze często niszczą akrylowe panele ścienne podczas wycinania otworu na baterię prysznicową. Błąd może wynikać ze słabych umiejętności pomiarowych. Pamiętaj tylko, że możesz powiększyć dziurę, ale nie możesz jej zmniejszyć.

Odkryłem, że najlepiej wyciąć otwór szybkoobrotową piłą spiralną. Jest to niedrogie narzędzie, z którego instalatorzy płyt kartonowo-gipsowych od dziesięcioleci używają do wycinania otworów w płytach kartonowo-gipsowych na skrzynki elektryczne. Końcówki dostarczane z tymi narzędziami mają krawędzie tnące po bokach wiertła. Wiercisz mały otwór 1/4 cala w akrylowym panelu, wkładasz wiertło, włączasz piłę i powoli tniesz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.