Jak wybrać najlepszy klimatyzator do swojego domu

czwartek 15 kwietnia, 2021 |
Jak wybrać najlepszy klimatyzator do swojego domu

Gdy temperatura na zewnątrz zaczyna rosnąć, łatwo zrozumieć, dlaczego klimatyzacja jest niezbędna do zapewnienia komfortu w domu, zwłaszcza jeśli mieszkasz w miejscu o dużej wilgotności.

Istnieją cztery główne typy domowych urządzeń klimatyzacyjnych i systemów, które działają na zasadzie odprowadzania ciepła. Jednak jeśli chodzi o poziom wydajności, estetykę i możliwość zapewnienia komfortu, wyniki mogą się różnić. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom każdej jednostki lub systemu, aby pomóc Ci zdecydować, która opcja jest najlepsza dla Twojego domu.

Klimatyzatory okienne.

Jednostki okienne są popularnym typem urządzeń chłodniczych przeznaczonych do okien dwu- i jednoskrzydłowych. Są powszechnie instalowane w mieszkaniach, w których nie ma centralnej klimatyzacji, lub mogą zwiększyć chłodzenie pojedynczych pomieszczeń w większych domach.

Korzyści z używania klimatyzatora okiennego
Klimatyzatory okienne są stosunkowo małe, dość przenośne i łatwe w instalacji bez pomocy specjalisty. Jeśli masz ograniczenia budżetowe, jednostka okienna jest najtańszą opcją wyposażenia do dodania klimatyzacji do domu. Dzisiejsze modele są do 30 procent bardziej wydajne niż te wyprodukowane zaledwie dziesięć lat temu. Są również objęte gwarancją tak długą, jak pięć lat, aby zapewnić Ci spokój podczas dokonywania zakupu.

Wady korzystania z klimatyzatora okiennego
Pamiętaj tylko, że klimatyzatory okienne nie są przeznaczone do chłodzenia całego domu. Nawet jeśli mieszkasz w mieszkaniu, będziesz potrzebować wielu jednostek, aby każdy pokój był wygodny. Każda zainstalowana jednostka utrudnia obsługę tego okna i blokuje widok na zewnątrz. Musisz także poradzić sobie z hałasem pracującej sprężarki tuż przy Twoim uchu.

Jeśli zdecydujesz, że potrzebujesz dużej jednostki, montaż i demontaż do przechowywania w zimie może być trudny. Czynniki, które mogą wpływać na wydajność klimatyzatora okiennego, obejmują wysokie sufity, dużą liczbę okien i drzwi, intensywne nasłonecznienie i chłodzenie pomieszczenia na najwyższym piętrze.

Klimatyzatory przenośne.
Urządzenia te są podobne do klimatyzatorów okiennych, ale stoją na podłodze zamiast wchodzić bezpośrednio do okna. Urządzenie zasysa powietrze, usuwa ciepło i wilgoć oraz odprowadza chłodne, suche powietrze z powrotem do domu. Gorące, wilgotne powietrze odprowadzane jest przez wąż wylotowy wychodzący przez okno. Jest to lepsza opcja dla jednostek okiennych tylko wtedy, gdy masz niewłaściwy rodzaj okien lub nie możesz podnieść cięższych klimatyzatorów okiennych.

Korzyści z używania przenośnego klimatyzatora
Klimatyzatory przenośne są jeszcze łatwiejsze w konfiguracji niż jednostki okienne. Jednostki podłogowe toczą się na kółkach, dzięki czemu można je odpowiednio ustawić. Wąż wychodzący przez okno nie zasłania widoku, a wąż łatwo jest tymczasowo zdjąć, aby móc obsługiwać okno przy ładnej pogodzie.

Wady korzystania z przenośnego klimatyzatora
Według raportów konsumenckich przenośne klimatyzatory zwykle zapewniają tylko połowę wydajności chłodzenia, którą deklarują, co może powodować uczucie gorąca i spocenia, nawet gdy urządzenie pracuje bez przerwy. Są również droższe i mniej wydajne niż jednostki okienne o podobnej wielkości, co podnosi zarówno koszty zakupu, jak i koszty operacyjne. Hałas to kolejny czynnik, a większość przenośnych klimatyzatorów ma zbiorniki na wodę, które należy opróżnić ręcznie, ponieważ urządzenie usuwa nadmiar wilgoci z powietrza.

Klimatyzatory bezkanałowe typu mini-split.
Ductless mini-split jest w zasadzie pompy ciepła bez kanale. Ma dwa główne składniki. Pierwsza to sprężarka zewnętrzna, podobna do tych, które można znaleźć w klimatyzatorach centralnych. Drugi to wewnętrzny parownik i centrala wentylacyjna, którą montuje się na ścianie lub suficie. Przewód przechodzący przez uszczelniony otwór w ścianie łączy ze sobą dwie jednostki. Tak działa klimatyzacja Bielany.

Bezkanałowe klimatyzatory typu mini-split są przeznaczone do chłodzenia starszych domów bez kanałów, mniejszych domów i dodatków, w których dodanie kanałów nie jest możliwe. Niektóre bezkanałowe modele klimatyzacji osiągają najwyższe wskaźniki sprawności ze wszystkich typów systemów klimatyzacji.

Korzyści z używania bezkanałowego klimatyzatora typu mini-split
Główną zaletą mini-splitów jest ich zdolność do elastycznego chłodzenia poszczególnych części domu przy zachowaniu niewielkich rozmiarów i energooszczędnej pracy. To najbliższa rzecz, jaką można uzyskać w centralnej klimatyzacji bez konieczności wyrywania sufitu i ścian w celu zainstalowania kanałów. Dodatkowo, ponieważ mini-splitery są rodzajem pompy ciepła, mogą również zapewnić ogrzewanie domu zimą wykonując montaż klimatyzatorów Warszawa.

Dodatkową korzyścią jest to, że bezkanałowe mini-rozdzielacze działają tak cicho jak zwykły wentylator. Ponieważ sprężarka znajduje się na zewnątrz, jednostki te są znacznie cichsze niż okna lub przenośny klimatyzator domowy. Dodatkowo, bez konieczności uzyskiwania dostępu do okna podczas montażu, mini-szczeliny zapewniają większe bezpieczeństwo w domu, niezakłócony widok na zewnątrz oraz możliwość obsługi okna w dowolnym momencie.

Wady stosowania bezkanałowego klimatyzatora typu mini-split
Należy pamiętać, że mini-szczeliny bezkanałowe są droższe niż jednostki okienne lub przenośne. Potrzebujesz również profesjonalisty do wykonania instalacji, która obejmuje wywiercenie 3-calowego otworu w ścianie, aby połączyć elementy wewnętrzne i zewnętrzne. Należy również wziąć pod uwagę kwestie związane z wystrojem wnętrza, ponieważ urządzenie montuje się na ścianie lub suficie pomieszczenia, które ma być ogrzewane lub chłodzone.

Centralna klimatyzacja.
Ta opcja to najbardziej wszechstronny sposób na schłodzenie domu. Polega na rozprowadzeniu schłodzonego powietrza kanałami z rejestrami powrotu i zasilania w każdym pomieszczeniu. Wszystkie elementy klimatyzacji znajdują się na zewnątrz, z wyjątkiem centrali wentylacyjnej, która jest zwykle współdzielona z piecem. Jeśli szukasz chłodzenia całego domu i masz już zainstalowane kanały, jest to najpopularniejsza opcja.

Korzyści z używania centralnego systemu klimatyzacji
Centralna klimatyzacja to najbardziej efektywny sposób na utrzymanie chłodu w całym domu. Możesz spodziewać się niższych rachunków za energię, lepszego komfortu w pomieszczeniach, niższych temperatur i niższej wilgotności. Dzięki umieszczeniu wszystkich elementów klimatyzacji na zewnątrz możesz zachować chłód dzięki praktycznie niewidocznemu, cichemu systemowi.

Instalacja jest dość prosta, jeśli masz już kanał, ale nadal będziesz musiał zatrudnić profesjonalistę do tego zadania. Mimo to, ponieważ na stałe zagości w Twoim domu, jest to inwestycja, która dodaje mu wartości.

Wady korzystania z centralnego systemu klimatyzacji
Centralne systemy klimatyzacji domów wymagają corocznej konserwacji, aby pozostawały w jak najlepszym stanie przez wiele lat. Przygotuj się również na wyższe koszty początkowe, zwłaszcza jeśli potrzebujesz również kanałów. Jeśli jednak wymieniasz tylko istniejącą centralną jednostkę klimatyzacyjną, koszt jest niższy niż w przypadku nowego, bezkanałowego mini-splitu.

Ostatnią kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu systemów klimatyzacji, jest rozmiar, jakiego potrzebujesz. Jeśli wybierzesz niewymiarową jednostkę, nie nadąży ona w najgorętsze dni. Jeśli zainstalujesz nadwymiarową jednostkę, skróci to cykl, co powoduje szybsze zużycie części i nie daje jednostce szansy na osuszenie przestrzeni.

Kiedy wybierzesz centralny klimatyzator domowy lub bezkanałowy mini-split, licencjonowany profesjonalny wykonawca dopasowuje urządzenie dla Ciebie, aby dokładnie spełniało Twoje potrzeby w zakresie chłodzenia. To jeszcze jeden powód, aby zdecydować się na profesjonalnie zainstalowany klimatyzator do domu.